Jedną z rzeczy, która naprawdę pomaga w przedłużeniu życia samochodu jest wymiana oleju. Pomaga ona w utrzymaniu wydajności i mocy pojazdu, na którą zasługuje każdy właściciel samochodu. Wiele osób woli skorzystać z pomocy mechanika lub lokalnego centrum serwisowego, aby po prostu zmienić olej samochodowy. Jednak wiele osób woli robić to samodzielnie w domu.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest to możliwe, aby zmienić olej samochodowy w domu, wszystko, co chcielibyśmy powiedzieć, to TAK! Jest to jedna z prostych usług serwisowych samochodu, która może być łatwo wykonana przez samego właściciela. Możesz potrzebować kilku narzędzi i wskazówek dotyczących wymiany oleju samochodowego, aby ułatwić ten proces.

Jak wymienić olej silnikowy?

Przed rozpoczęciem procesu wymiany oleju samochodowego, ważne jest, aby uzyskać odpowiednie narzędzia. Oto rzeczy, które byłyby wymagane podczas wymiany oleju silnikowego w domu!

 • Olej silnikowy,
 • Filtr oleju,
 • Panewka olejowa,
 • Klucz do filtra oleju,
 • Rampy do kół,
 • Kliny,
 • Okulary ochronne,
 • Rękawice,
 • Grzechotka,
 • Zestaw nasadek,
 • Klucz dynamometryczny,
 • Lejek,
 • Czyste szmaty,
 • Gazeta.

Dowiedzmy się, jak wymienić olej samochodowy!

Kup właściwy olej i filtr

Wybierz właściwy olej silnikowy i filtr, który jest odpowiedni dla Twojego samochodu. Możesz skorzystać z instrukcji obsługi producenta lub poszukać pomocy w zwykłym warsztacie samochodowym. Inne informacje zawarte w instrukcji to klasa oleju, pojemność oleju, rodzaj filtra oleju i jak często należy wymieniać olej w samochodzie oraz inne informacje gwarancyjne.

Załóż ubiór ochronny

Podczas wykonywania jakiegokolwiek procesu konserwacji lub pielęgnacji samochodu ważne jest, aby nosić sprzęt ochronny. Używaj rękawic i okularów, aby zapobiec urazom. prawdopodobnie ma je w ofercie każda hurtownia motoryzacyjna. Pomoże Ci to zachować ostrożność podczas używania jakichkolwiek narzędzi ręcznych. Upewnij się, że odwołujesz się do instrukcji obsługi swojego pojazdu, aby z łatwością przeprowadzić proces wymiany oleju samochodowego.

Podnieś samochód nieco wyżej

Do wymiany oleju samochodowego potrzebujesz suchego i nieco wyższego przedniego koła, aby ułatwić proces. Powoli wjechać na rampy i umieścić hamulec bezpieczeństwa po zaparkowaniu go. Sprawdź, czy rampy są lekko przesunięte z pozycji, ponieważ koła muszą być w środku. Wyśrodkuj jeden klin za każdym kołem i upewnij się, że są dobrze dopasowane.

Wyciągnij korek oleju

Rozłóż gazetę pod samochodem, aby uniknąć późniejszego sprzątania po rozlaniu. Ułatwi to proces, ponieważ będziesz musiał po prostu wyrzucić gazetę do kosza. Odkręć korek i wyciągnij go szybko z dala od strumienia oleju. Upewnij się, że dokładnie wyczyścisz korek spustowy i jeśli to konieczne, zainstaluj nową uszczelkę.

Wyjmij filtr oleju

Pozbądź się istniejącego filtra oleju. Upewnij się, że gumowa uszczelka wyjdzie razem z nim. Jeśli się zaklinuje, odklej ją od silnika. Filtr oleju zbiera wszystkie zanieczyszczenia, które nie powinny dostać się do układu silnika. Jest to ważny krok, ponieważ będziesz musiał zainstalować nowy filtr oleju.

Użyj kluczy do filtra oleju

Każdy samochód ma inne klucze do filtrów oleju. Upewnij się, że kupujesz odpowiedni do procesu inaczej może uszkodzić samochód. W przypadku jakichkolwiek trudności należy zwrócić się o pomoc do lokalnego warsztatu samochodowego.

Wlej świeży olej

To jest krok, na który wszyscy czekali. Po tym jak pozbędziesz się filtrów oleju, napełnij silnik świeżym olejem. Użyj lejka, aby nie rozlać go wszędzie. Lejek sprawi, że proces ten będzie naprawdę gładki i prosty. Zanim wyrzucisz butelkę z olejem, zrefunduj ją, aby uniknąć bałaganu.

Zutylizuj stary olej

Do dużego dzbanka wlej stary olej. Napełnij swój silnik olejem i włącz go, aż zgaśnie kontrolka na desce rozdzielczej. Po kilku minutach, za pomocą bagnetu, sprawdź poziom.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *