Zespół Stresu Pourazowego – jak sobie z nim radzić?
ProstoPodane 7 lipca, 2022Medycyna i zdrowie ArticleKojarzony najczęściej z trudnymi przeżyciami wojennymi, Zespół Stresu Pourazowego może dotknąć tak naprawdę każdą osobę. Każdy układ nerwowy człowieka jest stworzony w inny sposób, przez co trudno powiedzieć, jaka sytuacja w danym przypadku będzie tą, która zainicjuje traumę. Warto jednak wiedzieć, jak objawia się PTSD i jak sobie z nim radzić.
Zespół Stresu Pourazowego – czym jest?
Inaczej określany angielskim akronimem PTSD, Zespół Stresu Pourazowego jest często chronicznym stanem, w którym osoba doświadcza intensywnych reakcji na sytuacje, które przypominają o doświadczeniu traumatycznym. Co ważne, bodźce te ulegają sporej generalizacji i rozproszeniu. Co to oznacza? Dla przykładu, osoba, która doświadczyła gwałtu może od tego czasu kojarzyć ciemność z przemożnym strachem, przez co nie będzie mogła zasnąć bez zapalonej lampki.
Trauma może nastąpić po przeróżnych doświadczeniach, choć najczęściej następuje ona przy sytuacjach, które postawiły w zagrożeniu życie własne lub osób bliskich. Nie ma jednak zasady, która mówiłaby o tym, co może, a co nie może spowodować PTSD.
Jak objawia się PTSD?
Warto wiedzieć, że ważnym kryterium diagnostycznym w przypadku PTSD jest czas jego trwania. Jeśli objawy utrzymują się więcej, niż przez miesiąc od wydarzenia traumatycznego, dopiero wtedy można mówić o Zespole Stresu Pourazowego. Wcześniej jest to ostra reakcja na czynnik stresowy.
Jakie objawy są najczęstsze? Znajdzie się tutaj:
- retrospekcyjne doświadczenia, które całkowicie odcinają osobę od otaczającej rzeczywistości,
- poczucie winy za przeżytą traumę,
- trudności w odczuwaniu pozytywnych emocji,
- pragnienie samotności i izolacji,
- miejsca i zdarzenia przypominające daną sytuację są niezwykle stresujące,
- negatywne przekonania o sobie lub świecie.
Wiele objawów jest tutaj dość niespecyficznych, przez co diagnozą powinien zająć się jedynie doświadczony specjalista – psycholog Warszawa będzie do tego odpowiednio wykwalifikowany.
Jak przebiega pomoc w PTSD?
Z racji na to, że PTSD w dużej mierze odnosi się do zdarzeń zewnętrznych i ich interpretacji, najlepszą i najbardziej potwierdzoną badaniami metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Skupia się ona na rekonstrukcji sposobu myślenia danej osoby o zdarzeniach, które miały miejsce w jej życiu. Jednocześnie dochodzi tutaj do desensytyzacji danego bodźca, aby nie był już tak silnym stresorem.
Poza terapią tego typu warto również skupiać się na innych obszarach swojego życia, nie tworząc z traumy czegoś, co nas definiuje. Polecana jest aktywność fizyczna i kontakt z bliskimi.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Najlepsze techniki malowania dekoracyjnego, które odmienią wnętrze Twojego domu
- Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach lekarskich na prawo jazdy i badaniach dla kierowców
- Czym jest faktoring?
- Jak zarabiać na internetowym kursie gry na keyboardzie – pomysł na biznes
- Duszniki-Zdrój – idealna destynacja na rodzinną wycieczkę
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i wypoczynek
- Uncategorized
Dodaj komentarz