Czym jest woda lodowa? Woda lodowa to czysta woda lub woda z dodatkiem przeciw zamarzaniu np. roztwór 30% glikolu etylenowego, o temperaturze 6 stopni Celsjusza. Wykorzystywana jest jako czynnik chłodzący w systemach chłodzenia. Najczęściej wykorzystywana jest w klimatyzatorach w dużych instalacjach i jest bezpieczniejsza ekologicznie od freonu.

Jak działa agregat wody lodowej?

Rolą agregatu wody lodowej jest odprowadzanie ciepła z cieczy w procesie klimatyzacji. Urządzenie to dostarcza ciecz chłodzącą o temperaturze stosownej do wymaganej w danych warunkach.

Klimatyzacja z wody lodowej jest najczęściej wykorzystywana w przemyśle. Jej zaletą oprócz bezpieczeństwa dla środowiska jest też to, że jest tańsza od freonu. W skład układu wody lodowej wchodzi agregat wody lodowej- chiller oraz odbiorników chłodu . Chiller oraz odbiorniki chłodu połączone są instalacją hydrauliczną. jednostki wewnętrzne wyglądem przypominają klimatyzatory. Aby obniżyć koszty użytkowania urządzenie można podłączyć do pompy ciepła. Montaż takiej jednostki jest droższy od freonowych ale w efekcie jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, Jednak bardzo ważny jest dobry projekt instalacji takiego urządzenia . Aby układ funkcjonował prawidłowo konieczne jest dopasowanie go do każdego pomieszczenia. Specjalista opierając się na bilansie obciążenia cieplnego budynku określi potrzebną moc agregatu wody lodowej. Konieczna będzie też weryfikacja urządzeń z instalacją hydrauliczną. Więcej informacji znajdziesz tutaj : https://aero-system.pl/instalacje-wody-lodowej/.

Jak powstaje woda lodowa?

Woda lodowa powstaje w chillerze , stamtąd trafia do urządzenia końcowego np. do wentylatorowego wymiennika ciepła, następnie schłodzona ciecz za pomocą systemu pomp dystrybucyjnych trafia do konkretnych chłodnic.

Jak obniżyć koszty eksploatacji układu, który działa cały rok?

Rozwiązaniem jest tzw. free-cooling. Używa się chłodu z powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze , które wytwarza schłodzoną wodę bez potrzeby pracy sprężarek chłodniczych.

Systemy z wodą lodową wykorzystywane są miedzy innymi w:

– medycynie -ochładzanie urządzeń medycznych np. rezonansu magnetycznego

– przemyśle tworzyw sztucznych

– obróbce metali

– przemyśle farmaceutycznym

– przemyśle spożywczym

– produkcji papieru

– chłodzeniu zasilaczy

-chłodzeniu stacji elektrycznych

– produkcji półprzewodników

Czym chłodzone są agregaty wody lodowej?

W zależności od wykorzystania chłodzone są wodą albo powietrzem. Mogą być też tworzone układy mieszane.

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *