Podłoga z połyskiem bądź matowa – to alternatywa przed którą stoi każdy urządzający swoje gniazdo rodzinne. Oba rozwiązania posiadają zalety, co sprawia, że wybór nie jest sprawą oczywistą. Dla niezdecydowanych producenci gresu mają propozycję łączącą walory obu rozwiązań – płytki półpoler o powierzchni wykończonej połyskiem z prześwitującą fakturą matową.

Płytki lappato – technologia produkcji

Gres półpolerowany w fachowej terminologii często jest też nazywany włoskim terminem lappato. Ten rodzaj kafelków najczęściej wytwarzany jest poprzez wypolerowanie części szkliwa, tak aby na powierzchni płytki pojawił się efekt zwierciadlanych odbić, które przy odpowiednim doświetleniu podłogi zapewnią efektowne migotanie jej powierzchni. Alternatywę wobec półpoleru stanowi technika określana mianem sugaru. Termin ten nawiązuje do efektu błysku przypominającego rozsypany na podłogę cukier. Jest on osiągany nie poprzez ścieranie szkliwionej powierzchni gresu, ale pokrywanie go dodatkową warstwą szkliwa.

Błysk we wnętrzach, czyli magia gresu półpolerowanego

Największym atutem płytek półpolerowanych jest ich zmienny wygląd, zależny od pory dnia i natężenia światła. Podłoga będzie się prezentowała inaczej w słoneczny dzień, gdy zza okna do salonu docierać będą duże ilości intensywnego promieniowania ultrafioletowego, a inaczej w pochmurny ranek bądź deszczowe popołudnie, kiedy słońce skryte jest za burzowymi chmurami. Jeszcze inaczej płytki półpoler będą wyglądały wieczorem lub nocą w sztucznym świetle żarówek – wszystko zależy od ich mocy oraz temperatury barwowej. Dzięki takim właściwościom półpoleru aranżacja jednego pomieszczenia zyskuje kilka zupełnie odmiennych odsłon.

Bogactwo faktur i barw płytek półpoler

Płytki lappato kuszą nabywców szerokim wyborem tekstur i kolorów. W ich asortymencie każdy z klientów znajdzie produkty, których wzornictwo będzie odpowiadało jego estetycznym upodobaniom i preferencjom. Kupi zatem gres w bogatej gamie barw – od bieli, poprzez subtelne i delikatne odcienie szarości, po intensywne tonacje tego koloru. Asortyment kafelków półpolerowanych obejmuje zarówno imitacje skorodowanej blachy, które idealnie sprawdzą się w aranżacjach industrialnych, jak i naśladujące teksturę betonu, doskonałe do wnętrz loftowych i skandynawskich. W ofercie półpolerów można spotkać także imitacje marmuru, dedykowane głównie salonom zaaranżowanym w stylistyce glamour, czy gres z motywami orientalnymi, który efektownie dopełni wystrój mieszkań w stylu kolonialnym.

 

 

 

 

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *