Elementy ogrzewania z czasem przez swoją rolę zbiera zabrudzenia, które wpływają nie tylko na samą estetykę, lecz także w momencie, gdy znajdujący się brud na poszczególnych częściach jest zbyt duży to może odpić się to na samej wydajności grzewczej. Co warto więc wiedzieć o czyszczeniu pieców oraz grzejników?

Czyszczenie pieców

Piece, w których pod wpływem spalenia powstają odpady w formie popiołu narażone są na pojawiającą się z czasem sadź i zabrudzenia. Jeśli mamy do czynienia z nadmiarem osadu to z czasem może mieć on wpływ na drożność systemu wentylacyjnego i odprowadzanie spalin. Warto więc przeprowadzać tak zwane okresowe czyszczenia z użyciem przeznaczonych do tego celu środków, które pomogą nam w usunięciu powstałego zanieczyszczenia. Część z nich możemy stosować do czyszczenia mechanicznego jak i chemicznego, a niektóre z nich dodaje się bezpośrednio do paleniska, tak aby powstałe odpady były od razu usuwane.

Warto zadbać także o profilaktykę – węgiel, który ma być dodawany do kotła powinien być suchy, a drewno sezonowane, pozbawione śmieci, którymi nie wolno palić, gdyż poza emisją szkodliwych odpadów do atmosfery będziemy mieć do czynienia z trudnym do usunięcia osadem.

Czyszczenie centralnego ogrzewania – na co warto zwrócić uwagę, dlaczego proces ten jest tak ważny?

Warto na wstępie dodać, że częstotliwość czyszczenia i konieczność regularnego dbania o wnętrze zależy od rodzaju paliwa, z jakiego korzystamy. Czynność tą będziemy wykonywać rzadziej w momencie, kiedy korzystamy z płynnego paliwa. W przypadku kotła proces czyszczenia powinniśmy rozpocząć od komina, gdyż to właśnie z niego mogą spadać niepotrzebne odpady i szkodliwe substancje. W przypadku, gdy mamy styczność ze śmierdzącymi odpadami to powinniśmy zamontować wkład kominowy. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, na które powinniśmy postawić, gdyż dalej cały bród będzie spływał do kotłowni. Będzie trzeba pomyśleć nad zmianą sposobu palenia, a także zmianą parametrów kotła. Osiągniemy dzięki temu efekt, w którym nowa sadź nie będzie się osadzać, a stara sama po pewnym czasie odpadnie. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że jest to metoda 100% skuteczna, gdyż pozbędziemy się tylko większych płatów. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt duże to powinniśmy zastosować wspomniane środki chemiczne do czyszczenia kominków. Zabieg czyszczenia należy powtórzyć kilkukrotnie. Natomiast wstępne czyszczenie należy wykonać przy użyciu ostrej szczotki.

Będą nam zatem potrzebne następujące produkty

– Specjalna szczotka kominiarska

– Niewielkie obciążenie

– Kilkunastometrowej żyłki stalowej, którą na spokojnie chwycimy w ręce i będzie miała ona taką grubość, która nie będzie wrzynać się w nie

Czyszczenie kotła rozpoczynamy po wyczyszczeniu komina, gdyż będziemy mieć pewność, że wszystkie zabrudzenia opadły, przez co nie będziemy musieli powtarzać całego procesu na nowo. W celu pozbycia się brudu należy wygarnąć ze środka całą sadź, ewentualnie popiół oraz zanieczyszczenia, które spadły z przewodu kominowego. Następnie musimy ściany i brzegi kotła wyszorować twardą i ostrą szczoteczką. Jeśli warstwa nie jest duża to czyszczenie ogrzewania możemy przeprowadzić spryskując całość specjalnym płynem do mycia kotłów centralnego ogrzewania. Odczekajmy kilka minut i wyczyśćmy całą powierzchnię.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *