Kanalizacja jako instalacja typowo użytkowa wymaga naprawy w razie zaistnienia uszkodzeń zaburzających proces przepływu ścieków. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest reparacja punktowa, określana potocznie mianem bezwykopowej. Polega ona na wprowadzeniu do zepsutego kanału specjalnej wykładziny nasączonej wysokojakościową żywicą.

Krótka instrukcja krok po kroku

Punktowa naprawa kanalizacji stanowi wybawienie zwłaszcza wtedy, gdy bezpośredni dostęp do rur jest mocno utrudniony lub wręcz całkowicie niemożliwy. Dotyczy to choćby systemów biegnących pod obiektami budowlanymi i trasami komunikacyjnymi. Omawiana metoda pozwala skutecznie wyeliminować niepożądane nieszczelności powierzchniowe, pęknięcia poprzeczne i podłużne, zaawansowane korozje czy nawet ubytki spowodowane wrastającymi w materiał korzeniami. Pierwszy etap opiera się zawsze na bardzo dokładnym oczyszczeniu rur i precyzyjnej identyfikacji źródła problemu. Niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj monitoring z wykorzystaniem nowoczesnej kamery. Następnie zachodzi konieczność wprowadzenia pod ziemię specjalnego packera owiniętego matą z włókna szklanego nasączoną żywicą sylikatową. Sprzęt musi zostać delikatnie włożony do uszkodzonego przewodu i napompowany sprężonym powietrzem. Powoduje ono ścisłe przyleganie całości do ścian. Po utwardzeniu żywicy wykładzina ulega trwałemu zespoleniu z rurą, co gwarantuje uzyskanie maksymalnej statyczności. Punktowa naprawa kanalizacji kończy się spuszczeniem powietrza z packera i ostrożnym wyprowadzeniem urządzenia na zewnątrz. Warto podkreślić, że mata stosowana w powyższym procesie jest zaskakująco trwała, ponadprzeciętnie czepliwa i odporna na działanie szkodliwych substancji chemicznych.

Oszczędność czasu i środków finansowych

Punktowa naprawa kanalizacji posiada kilka wyjątkowo cennych zalet. Przede wszystkim nie wymaga wykonywania żmudnych czynności, które z jednej strony pochłaniają cenny czas, z drugiej zaś nadmiernie ingerują w strukturę wykopów. Jej kompleksowe przeprowadzenie zajmuje co najwyżej dwa dni. Na uwagę zasługują także korzyści stricte ekonomiczne – koszty pracy są bowiem niższe o około 65-70% niż w przypadku metod tradycyjnych, polegających na odkopywaniu rur i zastępowaniu ich nowymi. Oto pozostałe atuty, jakie oferuje nam punktowa naprawa kanalizacji:

  • możliwość realizacji w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych
  • brak negatywnego wpływu na przestrzeń miejską
  • poprawa hydrodynamiki na reperowanym odcinku
  • bezawaryjne działanie zregenerowanego kanału przez kolejne 50 lat

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *