
Jak sprawdzić jaki mam procesor?
ProstoPodane 19 maja, 2022Elektronika i Internet ArticleProcesor lub inaczej jednostka obliczeniowa stanowi nieodzowny element każdego komputera. Ma masę funkcji, do których zaliczyć można wszelkie operacje logiczne czy wykonywanie często bardzo skomplikowanych działań na liczbach. Warto wiedzieć, jaki posiada się procesor, aby móc z niego korzystać w pełni efektywnie.
Jak sprawdzić parametry i model procesora?
Istnieje możliwość dowiedzenia się szczegółów dotyczących posiadanego procesora na dwa sposoby. Pierwszy, dotyczący bardziej zaawansowanych szczegółów to Internet. Jeżeli znany jest model jednostki obliczeniowej, warto posiłkować się wyspecjalizowanymi serwisami, które gromadzą wszelkie niezbędne dane. Dodatkowym pomocnikiem może okazać się chociażby całe spektrum zewnętrznych narzędzi, których głównym zadaniem jest przekazywanie użytkownikowi wszelkich informacji związanych z urządzeniem, w tym właśnie dotyczących posiadanego procesora. Warto dodatkowo skorzystać z własnego komputera, aby „wykopać” interesujące parametry. W tym celu należy zacząć od otworzenia eksploratora plików. Następnie koniecznym jest odszukanie pozycji „Ten komputer”, kliknąć na ikonę przypisaną temu hasłu prawym przyciskiem myszy i wybraniu „Właściwości”. Po wykonaniu tych kroków powinno ukazać się okno dialogowe zawierające wszelkie istotne informacje dotyczące posiadanego komputera. Uwaga: te kroki dotyczą systemu Windows 10.
Po czym poznać, czy posiadany procesor jest szybki?
Rozpoznawanie wydajności procesora wcale nie musi się wiązać z posiadaniem dokładnej wiedzy dotyczącej kwestii technicznych czy ukończenia studiów informatycznych. Najczęściej wystarcza po prostu znajomość całkowicie podstawowych parametrów, co zresztą zostało już wspomniane. Pierwszy z nich to ilość wątków i rdzeni. Jak to często w życiu bywa – im więcej, tym lepiej. Wynika to z faktu, że większa ilość rdzeni pozwala wprost proporcjonalnie na wykonywanie większej ilości operacji w jednym czasie. Drugi parametr stanowi taktowanie, czyli ilość operacji wykonywanych przez sekundę. Kilka gigaherców oznacza obecnie miliardy operacji w bardzo krótkim czasie. Trzecią kwestią jest pamięć podręczna. Im jej więcej, tym lepiej procesor radzi sobie ze skomplikowanymi działaniami. Ostatnia kwestia to socket. Powinien on być taki sam na procesorze, jak na płycie głównej.
Podsumowauąc, wiedza co do posiadanego procesora nie musi być określana mianem „tajemnej”. Najbardziej podstawowe i niezbędne informacje dostarcza samo urządzenie, a także wyspecjalizowane strony internetowe gromadzące dane.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Jak dobrać uchwyt na telefon do stylu wnętrza samochodu i zadbać o funkcjonalność
- Trening siłowy vs. cardio – co wybrać, aby szybciej zobaczyć efekty?
- Najlepsze materiały na drzwi przesuwne do sypialni – dlaczego warto postawić na płytę laminowaną?
- Ubezpieczenie cargo z brokerem – jak ubezpieczenie cargo zabezpiecza przewożony ładunek i jaka jest rolą brokera ubezpieczeniowego
- Zakup nieruchomości na Malcie – czy to dobra inwestycja?
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i wypoczynek
- Uncategorized
Dodaj komentarz