Spinki do mankietów to często pomijane, ale coraz popularniejsze męskie akcesoria ozdobne. Do niedawna używane były jedynie podczas uroczystych okazji, takich jak śluby czy pogrzeby, jednak mężczyźni podążający za modą coraz częściej znajdują sposoby, żeby spinki do mankietów wkomponować w bardziej casualowy styl.

Czym są i do czego służą spinki do mankietów?

Spinki do mankietów to małe przyrządy do łączenia dwóch części mankietów. Najczęściej wykonane są z różnorodnych metali lub ich stopów, popularne są jednak także spinki stworzone z jedwabiu i innych rodzajów tkanin. Składają się zwykle z trzech części – słupka, przełącznika oraz części ozdobnej. Słupek jest elementem przechodzącym przez otwory w obu mankietach. Przełącznik to ruchomy komponent, dzięki któremu można spinkę zablokować w odpowiedniej pozycji. Część ozdobna to widoczny detal, który nadaje przyrządowi charakteru.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów spinki do mankietów stanowią swoistą kropkę nad i dla harmonijnie skomponowanego ubioru męskiego. Ich historia sięga kilkuset lat, jednak to dziewiętnasty wiek był bezapelacyjnym okresem popularyzacji tego dodatku. Rewolucja przemysłowa przyniosła pierwszą maszynę autorstwa George’a Krementz’a, pozwalającą na produkcję spinek w zmasowany sposób. Co ciekawe, ów maszyna została stworzona na skutek przerobienia… urządzenia do produkcji nabojów do karabinu!

Jakie spinki do mankietów wybrać?

Najbardziej uniwersalne będą spinki do mankietów w kolorze złotym i srebrnym, można je bowiem bez problemu połączyć z każdym strojem. W przypadku spinek posiadających inne akcenty kolorystyczne trzeba już bardziej uważać – warto się tutaj kierować ogólnymi zasadami łączenia barw. Warto jednak uwzględnić w wyborze też czynnik ludzki i poddać stylizację ocenie kilku osób – czasami trudno uchwycić w ogólnych zasadach “to coś”, co sprawia, że dane spinki idealnie komponują się z ubiorem.

Wybór odpowiednich spinek zależy oczywiście także od okazji – na wieczór sylwestrowy znakomicie nadadzą się na przykład spinki w kształcie szampana i kieliszków, natomiast przy okazji pogrzebu właściciel takiego dodatku mógłby zostać posądzony o brak taktu. Przy takich wydarzeniach zdecydowanie bardziej polecamy bardziej stonowane rozwiązania.

Ile charakterów, tyle spinek do mankietów

Spinki do mankietów to także fantastyczny sposób na podkreślenie swojej osobowości lub zainteresowań. Miłośników klimatów steampunkowych zachwycą zapewne spinki do mankietów z turkusowymi motylami i zegarem lub te z kołami zębatymi. Z kolei zapaleni motocykliści na pewno odnajdą się ze spinkami w kształcie motocykli, lub też bardzo pomysłowymi spinkami z prędkościomierzem. Tematyka sportowa jest także szeroko reprezentowana w kategorii spinek do mankietów – odnajdą się tutaj zarówno amatorzy piłki nożnej, bejsbolu, koszykówki, a nawet podnoszenia ciężarów. Istnieją także spinki dedykowane przeróżnym zawodom, jak chociażby strażakom, fotografom, fizykom, informatykom czy policjantom.

Spinki do mankietów to dodatki nie tylko dla dorosłych mężczyzn – także ci kilkuletni mogą od wczesnych lat cieszyć się szykiem, jakiego nadają te niepozorne akcesoria. Specjalnie dla nich przygotowane zostały spinki z bajkowymi bałwankami czy kosmitami ze Space Invaders.

Bez względu na to, kim jesteś i czym się interesujesz, spinki do mankietów mogą stać się przysłowiową wisienką na torcie w kwestii kompozycji harmonijnego ubioru.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *