Kiedy badania prenatalne są refundowane przez NFZ?
ProstoPodane 22 kwietnia, 2022Medycyna i zdrowie ArticleStrach o zdrowie nienarodzonego dziecka towarzyszy matce od momentu poczęcia. Kiedy pojawiaj się nieprawidłowości, w tym krwawienia i skurcze, ciężarna decyduje się na dodatkową diagnostykę. Tymczasem ocenę przebiegu ciąży powinno wykonywać się również w sytuacji ciąży rozwijającej się prawidłowo. Czytaj dalej by dowiedzieć się, kiedy badania prenatalne są refundowane przez NFZ.
Czym są badania prenatalne?
Badania prenatalne obejmują wachlarz badań diagnostycznych, wykonywanych w kolejnych tygodniach ciąży w celu oceny prawidłowości jej przebiegu. Powszechnie rekomendowane, mają charakter nieinwazyjny (badania prenatalne inwazyjne są wykonywane za zgodą ciężarnej, w celu potwierdzenia lub wykluczenia postawionych wcześniej diagnoz) i pozostają bez wpływu na zdrowie matki i nienarodzonego dziecka. Badania nieingerujące w przebieg ciąży pozwalają wykryć nieprawidłowości anatomiczne lub zaburzenia chromosomowe, również na wczesnym etapie rozwoju płodu i obejmują USG genetyczne I i II trymestru oraz test PAPP-A. Pomimo tego, że diagnostyka prenatalna jest rekomendowana dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka, badania prenatalne są refundowane tylko w konkretnych sytuacjach.
Badania prenatalne refundowane przez NFZ
Wśród badań diagnostycznych, wykonywanych w czasie ciąży i refundowanych przez NFZ, wymienia się badania krwi matki oraz zaledwie kilka badań obrazowych, z wykorzystaniem metody USG. Zaawansowane badania prenatalne są refundowane przez NFZ w określonych sytuacjach, do których zalicza się wiek matki powyżej 35 lat, obecność wad genetycznych, wywołanych aberracjami chromosomalnymi w poprzednich ciążach, wysokie ryzyko wystąpienia wad genetycznych, wynikające ze stwierdzenia uszkodzenia DNA u jednego z rodziców oraz niepokojące wyniki dotychczas przeprowadzonych badań diagnostycznych.
Zaawansowana diagnostyka prenatalna – za co trzeba zapłacić?
Decydując się na płatną diagnostykę prenatalną, warto pamiętać, że istnieją nieinwazyjne badania prenatalne nowej generacji, takie jak NIPT. Przeprowadzane na podstawie analizy wolnokrążącego płodowego DNA we krwi matki, dostarczają wiarygodnych informacji o prawdopodobieństwie wystąpienia wad genetycznych, mających realny wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka. Analiza cfDNA płodu dostarcza informacji na temat ryzyka wystąpienia trisomii 21 (zespół Downa), trisomii 18 (zespół Edwardsa) i trisomii 13 (zespół Patau) oraz aneuploidi chromosomów płci i zespołu DiGeorge’a. Innowacyjny test Harmony można wykonywać już od 10 tygodnia ciąży.
[ Treść sponsorowana. ]
You may also like
Najnowsze artykuły
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i wypoczynek
- Uncategorized
Dodaj komentarz