Każdy z nas poza kwestią bezpieczeństwa chce mieć też możliwość wyboru. Jednak nie zawsze i wszędzie jest to możliwe. Ze względu na kilka ważnych aspektów takich jak: lokalizacja, pieniądze, czy też zabezpieczenia WiFi w danym miejscu. Z pomocą przychodzą nam jednak darmo programy, wtyczki VPN. Jednak, które z nich warte są uwagi, a także jakie czynniki przy wyborze jednego z nich powinniśmy wziąć pod uwagę?

Darmo VPN często nie jest pozbawiony wad

Przy 90% aplikacji takich jak VPN mamy obok kraju, z którym chcemy się połączyć pokazaną prędkość jaką oferuje dany serwer jest ona wyrażana w ms. I odczytuje się ją następująco jeśli wartość jest zielona to prędkość jest bardzo dobra jeśli natomiast żółta to mamy do czynienia z wystarczającą prędkością, a w momencie, gdy jest ona na czerwono to sygnał jest słaby. Jedna z wad jest właśnie prędkość oferowanego połączenia dlatego przy wyborze odpowiedniej dla nas aplikacji powinniśmy wziąć pod uwagę nie tyle, co liczbę oferowanych krajów co prędkości przesyłu danych przez określone serwery. 

Blokady za granicą naszego kraju, a Vpn

Bardzo często dostawcy zmuszają nas do korzystania z aplikacji lub stron www, które oparte są o serwery w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w VPN, który będzie miał na swojej liście kraj, z którego pochodzimy, gdyż w ten sposób będziemy w stanie ominąć blokady nawet te z płatnościami w innej walucie jak np. euro, czy dolar. Dodatkowo nie koniecznie chcemy mieć usługi z danego serwisu takiego jak np. Netflix w innym języku. Zdarza się również tak, że filmy też są w innym języku. 

Vpn, a ochrona danych osobowych

Poza aspektami pozwalającymi ominąć pewne powyżej wymienione ograniczenia. VPN również daje nam możliwość ochrony danych osobowych co w dzisiejszych czasach przy cyberatakach jest niezwykle ważne. Już projekt pierwszego VPN miał specjalny algorytm, który po wybraniu lokalizacji danego serwera blokowały nasze IP.  Z roku na rok pomysł ten był udoskonalany i funkcjonuje do dzisiaj. Oznacza to, że korzystając z VPN jesteśmy w stanie nie tylko oszukać niektóre strony www, czy także aplikacje, ale sprawić, że poprzez prywatne, ukryte IP nasz dostawca internetowy wie, że ktoś odwiedza dane strony internetowe, jest w stanie sprawdzić, jakie są ich adresy, lecz nie ma możliwości zweryfikowania danych użytkownika podpiętego do sieci WiFi nie ważne, czy jest to internet LTE, radiówka, czy też światłowód. Dodatkowo nasze dane trafiając z danego urządzenia na serwer dostawcy internetowego są zabezpieczone w ten sposób nie ma mowy  o tym, aby trafiły one w niepowołane ręce. 

Sprawdź również: VPN za darmo.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *