Lokalizacja przecieków wody

Lokalizacja gazem śladowym jest w chwili obecnej najpopularniejszą metodą, jeżeli chodzi o lokalizację przecieków wody. Gaz śladowy jest nieniszczącą metodą znajdowania wycieków wody w różnych właściwościach, najczęściej w rurociągach. Jest wtryskiwany do rurociągu, a urządzenie do wąchania gazu znacznikowego służy do lokalizowania gazu ulatniającego się z (co powinno być) uszczelnionej rury. Jest to dobra metoda znajdowania coraz mniejszych wycieków wody, ponieważ stosowane urządzenia są bardzo wrażliwe na nawet niewielkie ilości gazu. Używane urządzenia są przeznaczone do wykrywania wodoru w podwyższonych poziomach. Wodór jest niezwykle małą cząstką, więc ucieknie nawet przed drobnymi wyciekami, z pewnością tymi, z których woda może uciec! Po wtryskiwaniu gazu znacznikowego do systemu rurociągów, inżynierowie wykrywania wycieków będą używać urządzenia sniffer w całym domu, szczególnie tam, gdzie wiedzą, że rurociągi idą.

O tym warto pamiętać!

Najmniejsze wycieki mogą spowodować największe szkody, gdy pozostają bez nadzoru. Gdy podejrzewany wyciek znajduje się pod ciężkim lub trudno dostępnymi obszarami, wykrywanie wycieku za pomocą gazu śladowego jest idealnym rozwiązaniem. Na przykład w instalacjach wodno-kanalizacyjnych gaz może przepływać przez podejrzane rury. Gaz popłynie przez powierzchnię i przez wyciek. W ten sposób można zidentyfikować dokładną lokalizację obszarów problemowych. Specjalistyczny gaz śladowy, to nic innego, jak obojętna mieszanina 5% wodoru i 95% azotu, służy do zastąpienia wody w nieszczelnych rurach. Pod ciśnieniem gaz ten ucieknie z wycieku i przejdzie przez podłogę, ziemię lub ściany. Gaz może przedostać się przez betonowe podłogi, drewno i wszelkiego rodzaju wykończenia podłóg, w tym płytki, laminat i dywan. Czuła sonda wskazuje wyciek, wykrywając wszelkie ślady gazu do zaledwie kilku części na milion. Śledzenie gazu może być stosowane na wszystkich rodzajach nieszczelności rur, w tym na centralnym ogrzewaniu, ogrzewaniu podłogowym, sieci, gorącym i zimnym i jest bardzo dokładnym sposobem znajdowania wycieków. Gaz jest bezpieczny.  Po przeprowadzeniu prac związanych z wykrywaniem wycieku, rury wodociągowe są ponownie napełniane wodą, usuwając gaz z systemu. Jest również zatwierdzony do stosowania w rurociągach wodnych.

Najważniejsze aspekty odnoszące się do powyższego artykułu:

  • Najmniejsze wycieki mogą spowodować największe szkody, gdy pozostają bez nadzoru. Gdy podejrzewany wyciek znajduje się pod ciężkim lub trudno dostępnymi obszarami, wykrywanie wycieku za pomocą gazu śladowego jest idealnym rozwiązaniem.
  • Gaz śladowy jest nieniszczącą metodą znajdowania wycieków wody w różnych właściwościach, najczęściej w rurociągach.

Sprawdź również: Lokalizacja gazem śladowym.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *