W obecnych czasach nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie tego, że w domach nie będzie centralnego ogrzewania. Jest to wymóg w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Ogrzewanie potrzebne jest również w firmach i w wielu innych miejscach. Aby jednak tak się mogło stać, trzeba spełnić szereg wymagań. O czym jest dokładnie mowa? Oto podpowiedź z jakich powinny skorzystać m.in. osoby przygotowujące się do budowy własnego domu.

Osobny projekt dla całej instalacji

Warto wiedzieć, że każdy projekt budynku posiada również naniesiony plan instalacji sanitarnej, czy centralnego ogrzewania. Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z domem mieszkalnym, czy też budynkiem o innym przeznaczeniu. Jednak ten projekt jest zbyt ogólny. Potrzebne jest osobne projektowanie instalacji grzewczych, które pozwoli na naniesienie specjalnych danych. Tylko dzięki temu będzie można być pewnym tego, że instalacja będzie działać w pełni funkcjonalnie, zapewniając ogrom ciepła w domu.

Obowiązujące przepisy budowlane

Decydując się na projektowanie instalacji grzewczych, zawsze należy mieć świadomość tego, że całość musi zostać dopasowana do obowiązujących przepisów prawnych. Dlatego też, jeżeli ktoś nie ma świadomości o czym jest w ogóle mowa, nie powinien zabierać się za tego typu zadania. Projekt powinien zostać wykonany przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu zadań.  To właśnie z obowiązujących przepisów prawa można dowiedzieć się, że „zgodnie z WT 2021 wszystkie budynki i instalacje, które powstają od 1.01.2021 roku mają obniżone dopuszczalne wartości współczynników”.

O czym nie można zapomnieć?

Projektant instalacji grzewczych musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Po pierwsze – musi on pamiętać o tym, że trzeba instalację grzewczą dopasować do charakterystyki całego budynku. Nigdy nie można mieć do czynienia z jednym projektem. W końcu do czynienia ma się z różnymi budynkami. Z domami jednorodzinnymi parterowymi, piętrowymi, z piwnicą, ze strychem, z dziesięcioma pokojami, z czterema, itd. O takich kwestiach musi pamiętać projektant, aby móc uwzględnić straty ciepła w przyszłości. Powinno być ich jak najmniej.

Na szczęście nie brakuje takich osób, które są w stanie podjąć się takiego właśnie zadania, jak projektowanie instalacji grzewczych. Co prawda, chwilę trzeba będzie poczekać na taki projekt, ale będzie się opłacało. W szczególności, jeżeli ktoś myśli o tym, aby być pewnym tego, że w jego domu instalacja grzewcza będzie sprawować się w odpowiedni sposób.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *