Systemy wentylacyjne montowane są dziś nie tylko w zakładach przemysłowych czy biurowcach, ale również w domach. Wynika to z kilku powodów, ale tym najważniejszym jest fakt, że wentylacja w znacznym stopniu podnosi komfort mieszkania. Na rynku dostępne są oczywiście różne systemy wentylacyjne. Jednak tym, który stosowany jest coraz powszechniej, jest system rekuperacji. Jest nie tylko skuteczny, wydajny, ale i oszczędny. Co więcej, pozytywnie wpływa na stan zdrowia domowników.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który umożliwia odzyskiwanie ciepła. Sposób działania rekuperacji oparty jest na ruchu powietrza nawiewowego, które pobierane jest z pomieszczeń. Dzięki temu możliwe jest skuteczne odzyskiwanie ciepła. Opisując to prościej, powiedzieć można, że system rekuperacji polega na wymianie powietrza zabrudzonego i zużytego na powietrze świeże i czyste.

Jak działa rekuperacja?

Kluczowym elementem w systemie rekuperacji jest urządzenie o nazwie rekuperator. Jego zadaniem jest wciąganie powietrza. Odbywa się to dwoma strumieniami. W pierwszym strumieniu wciągane jest powietrze świeże i czyste z zewnątrz budynku. W drugim strumieniu wciągane jest powietrze zabrudzone i zużyte z wnętrza budynku. W każdym pomieszczeniu zamontowane są kratki, przez które zasysane zużyte powietrze dostaje się do rekuperatora. Oczywiście oba te strumienie powietrza w żaden chwili nie mieszają się ze sobą. Poza rekuperatorem drugim ważnym elementem jest wymiennik. Urządzenie to umożliwia wypuszczanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Istotne jest tu to, że wymiennik wypuszczając zużyte powietrze, zatrzymuje jego ciepło, które następnie oddawane jest do strumienia powietrza świeżego. Oznacza to, że do pomieszczeń w domu trafia nie tylko powietrze świeże i czyste, ale i ciepłe.

Jak rekuperacja wpływa na zdrowie?

Jak wspomniano na początku, system rekuperacji pozytywnie wpływa na stan zdrowia domowników. Dzieje się tak ze względu na to, że system ten skutecznie oczyszcza i filtruje powietrze. Co ważne, oczyszcza powietrze także z różnego rodzaju alergenów. Śmiało, można powiedzieć, że dzięki rekuperacji w domu oddychać można czystszym i świeższym powietrzem niż to, które jest na zewnątrz. Dlatego tego też, system ten polecić można zarówno alergikom, jak i wszystkim osobom borykającym się z problemami dróg oddechowych. To także dobre rozwiązanie dla domu, w którym są dzieci. Oczywiście jednak w przypadku rekuperacja Rzeszów nie ma żadnych przeciwwskazań i system taki zamontować w swoim domu może każdy.

Sprawdź: rekuperacja Rzeszów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *